28.09.2020 Medycyna naturalna: Głóg- roślina zdecydowanie niedoceniana!

https://www.medonet.pl/zdrowie,glog—wlasciwosci–zastosowanie–napary–preparaty–przeciwwskazania-do-stosowania,artykul,1725455.html

Dzięki składowi chemicznemu głóg doceniany jest za swoje właściwości lecznicze:

  1. Działanie na układ krążenia. Korzystny wpływ głogu na układ sercowo-naczyniowy zaobserwowano w przypadku zażywania ekstraktów z owoców lub kwiatów głogu. Zauważono obniżenie cholesterolu LDL, cholesterolu całkowitego i trójglicerydów, a także wzrost poziomu cholesterolu HDL. Głóg sprzyja także obniżaniu ciśnienia krwi, a niektóre badania sugerują, że może działać antyarytmicznie oraz mieć znaczenie w profilaktyce ostrych zespołów wieńcowych i udarów mózgu.
  2. Właściwości przeciwutleniające. Głóg zawiera wiele antyoksydantów, do których należą polifenole (m.in. flawonole, lignany, antocyjany). Szczególnie skuteczne w walce z wolnymi rodnikami są wodne i etanolowe wyciągi z głogu. Dwukrotnie silniejsze działanie przeciwutleniające stwierdzono w przypadku wyciągów etanolowych głogu, czyli przygotowanych na bazie alkoholu.
  3. Działanie na układ odpornościowy. Głóg działa przeciwzapalnie, zapobiegając uwalnianiu histaminy czy prostaglandyn. Badania wykazały, że przeciwzapalnie działają zawarte w ekstrakcie z owoców głogu flawonoidy. Natomiast głóg pierzastolistny zawiera sitosterol, który wpływa na wzrost liczby leukocytów i aktywności makrofagów.
  4. Właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Głóg działa przeciwbakteryjnie (zwalcza m.in. gronkowce i paciorkowce) oraz przeciwgrzybiczo (radzi sobie z kropidlakiem żółtym, Fusarium solani czy Microsporum canis).

Jakie jest zastosowanie głogu?

Głóg znajduje zastosowanie przede wszystkim w lecznictwie oraz jako produkt spożywczy. W kuchni owoce głogu wykorzystywane są do przygotowywania przetworów czy napojów, ale bywają też spożywane w postaci świeżej. Od dawna głóg polecany jest również przez medycynę ludową, szczególnie w leczeniu dolegliwości takich jak biegunki, zaburzenia pracy pęcherzyka żółciowego, astma, bezsenność. Właściwości głogu doceniła też medycyna chińska, polecając tę roślinę osobom z problemami trawiennymi, hiperlipidemią czy zaburzeniami krążenia.

Oficjalnie głóg uznawany jest za surowiec zielarski, a ekstrakty z kwiatów i liści głogu w Europie i Stanach Zjednoczonych stosuje się w przypadku osób zmagających się z niewydolnością serca klasy I i II (w skali NYHA). Głóg dostępny jest też powszechnie w postaci różnych preparatów aptecznych.