24.04.2023 Chiny-Lianga trzy feny: Konferencja rzecznika prasowego MSZ z 17.04.2023

Z konferencji rzecznika:

Þ     O zamiarze wysłania przez Kanadę samolotów wojskowych do Japonii, aby wesprzeć wdrażanie sankcji ONZ wobec Korei Północnej.

Strona chińska podkreśla, że rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ nigdy nie upoważniła żadnego kraju do rozmieszczenia swoich sił zbrojnych i prowadzenia działań obserwacyjnych na morzu czy w przestrzeni powietrznej pod jurysdykcją innego kraju na podstawie działań monitorujących naruszających rezolucję.

Þ Na pytanie o tym, że w mediach czy opinia publiczna w Stanach Zjednoczonych i niektórych innych krajach generalnie nie zgadza się z chińskimi stanowiskiem zwierzchności nad台湾TaiWanem, “wyspą demokracji”, i uważają, że obrona TaiWanu oznacza obronę demokracji na tej wyspie.

Kwestia Tajwanu nie jest kwestią demokracji, ale kwestią dotyczącą suwerenności i integralności terytorialnej Chin. TaiWan jest niezbywalną częścią terytorium Chin i Chiny nigdy nie pozwolą na podział. Niektóre kraje podsycają fałszywą narrację “demokracja kontra autorytaryzm”, popierają separatystyczne siły “niepodległości TaiWanu” w imię “demokracji” i angażują się w “wykorzystywanie jego do kontrolowania Chin”. Przyszłość TaiWanu leży w zjednoczeniu z ojczyzną, a dobrobyt taiwańskich rodaków zależy od odrodzenia narodowego. Różnica w systemach politycznych nie jest przeszkodą w zjednoczeniu, a tym bardziej usprawiedliwieniem dla separatyzmu. “和平统一、一国两制” “Pokojowe zjednoczenie i jeden kraj, dwa systemy” to zasada na której Chiny się opierają w tej kwestii. Ona w pełni uwzględnia rzeczywistą sytuację TaiWanu, sprzyja długoterminowemu pokojowi i stabilności wyspy po zjednoczeniu, jest naszą podstawową polityką rozwiązania tej kwestii, a także najlepszym sposobem na zjednoczenie narodowe.

Þ     O wypowiedzi ministra obrony Filipin o otwarciu czterech nowych baz wojskowych ze Stanami Zjednoczonymi, które mają pomóc Filipinom bronić interesów narodowych i przyczynić się do zbiorowej obrony regionu w tym chronić komercyjne szlaki żeglugowe wzdłuż wybrzeża Morza Południowochińskiego.

Stanowisko chińskie jest jasne od dawna. A rozglądając się globalnie to gdziekolwiek idzie wojsko USA, zostawia za sobą bałagan, zamieszanie i podziały. Czy potrzeba jeszcze przykładów? Czy naprawdę pomaga ono utrzymać suwerenność, bezpieczeństwo oraz pokój i stabilność regionalną poprzez zwiększenie rozmieszczeń  swoich wojsk w danym kraju lub regionie, a raczej przynosi poważne oraz trudne do wyobrażenia sobie konsekwencje? Jeśli chodzi zaś o ochronę szlaków żeglugowych na Morzu Południowochińskim, to nie wiemy skąd pochodzą te obawy. Wolność żeglugi i bezpieczeństwo na tym akwenie nigdy nie były problemem. Chiny i kraje ASEAN (Azji Południowo-Wschodniej) zobowiązują się do pełnego oraz skutecznego wdrożenia deklaracji w sprawie postępowania wszystkich stron na tym morzu oraz same mają gotowość i zdolność do utrzymania pokoju czy stabilności na  nim bez konieczności interwencji sił zewnętrznych.

 

Þ     O zarzutach sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga, który twierdzi, że Chiny odmawiają potępienia agresji Rosji i wspierają rosyjską gospodarkę.

W kwestii kryzysu ukraińskiego Chiny zawsze utrzymywały obiektywne i sprawiedliwe stanowisko. Są zwolennikiem politycznego rozwiązania kryzysu promującym rozmowy pokojowe, które otrzymały poparcie zdecydowanej większości krajów społeczności międzynarodowej. Dokument „关于政治解决乌克兰危机的中国立场” „Stanowisko Chin w sprawie politycznego rozwiązywania kryzysu ukraińskiego” kompleksowo i systematycznie odzwierciedla istotę opinii o tym kryzysie. Historia ostatecznie udowodni, kto naprawdę stoi po stronie sprawiedliwości oraz poprawności. Stany Zjednoczone i bloki wojskowe takie jak NATO ponoszą niewątpliwą odpowiedzialność za kryzys ukraiński. NATO nie ma żadnego prawa do wywierania jakiejkolwiek presji na Chiny.

Þ     O zarzutach Watykanu, że Chiny jednostronnie mianowały nowego biskupa diecezji w mieście 上海ShangHai, co ma naruszać wcześniejsze porozumienie między państwami.

Chiny i Watykan utrzymują kontakt w tej sprawie. Od czasu podpisania tymczasowej umowy o mianowaniu biskupów między Chinami a Watykanem obie strony prowadzą stałą komunikację, aby porozumienie zostało dobrze wykonywane. Chiny są gotowe do kontynuowania kontaktów ze stroną watykańską i utrzymywania ducha porozumienia.

梁安基Andrzej Zawadzki-Liang                                                                               

上海ShangHai, 中国China