Na początku bieżącego roku przeprowadzono ankietę na temat jakie nastawienia i dążenia w życiu mają młodzi ludzie. Przyniosła ona interesujące wyniki.
– Trzy priorytety wydatków osób w wieku 18-35 to: turystyka (wybrało 32,77%), zakup produktów cyfrowych np. komputera, laptopa, smartfona itp. (31,67%) oraz opieka zdrowotna i relaks (31,04%).
– W turystyce krajowej najchętniej odwiedziliby: z dużych aglomeracji to 1. 重庆ChongQing (metropolia wydzielona w południowo-zachodniej prowincji 四川SiChuan), 2. 北京BeiJing (stolica kraju, na północy), 3. 厦门XiaMen (wybrzeże, południowa prowincja FuJian 福建, naprzeciwko prowincji wyspy TaiWan 台湾), 4. 上海ShangHai (wschodnie wybrzeże, miasto portowe) oraz 5. 成都ChengDu (stolica południowo-zachodniej prowincji 四川SiChuan). Z miast szczebla prefektur: 1. 大理DaLi (w południowej prowincji 云南YunNan, graniczy z Laosem, Wietnamem, Myanmar/Birma), 2. 三亚SanYa (na wyspie 海南HaiNan, najbardziej na południe wysunięta prowincja, na morzu południowo-chińskimi), 3. 张家界ZhangJiaJie (południowa prowincja 湖南HuNan), 4. 北海BeiHai (południowa prowincja GuanXi广西) i 5. 桂林GuiLin (południowa prowincja GuanXi广西).
– 28,58% ankietowanych planuje w tym roku zwiększyć wydatki na naukę i dokształcanie. To głównie młode osoby zamieszkałe w regionie południowym, centralnym i południowo-zachodnim.
– 36,68% ankietowanych młodych ludzi (18-35 l.) średnio dziennie ma 1-3 godzin wolnego czasu. Jest to znaczniej więcej niż w innych grupach wiekowych.
– Ten czas wolny preferują spędzać relaksując się wykorzystując smartfon (54,12%), na drugim miejscu jest sport (41,50%) a na trzecim zakupy online (39,56%). Są to największe wyniki od trzech lat. A komórka zdecydowanie dominuje w każdym czasie. Czyżby dla młodych bez smartfona nie było życia?
– Ale chyba nie jest aż tak źle, skoro 38,57% z nich czyta 1-5 książek rocznie, co jest więcej niż średnia krajowa. Ulubiona tematyka książek to literatura/sztuka oraz klasyka, tradycja historyczna.
– Warto zwrócić uwagę na to w jakich dziedzinach zamierzają rozwijać swoją karierę w ciągu najbliższych pięciu lat. Tutaj zaskoczenie w stosunku do przewidywań, bo większość respondentów wybrało sektor opieki zdrowotnej (39,77%), dopiero drugą preferencją są finanse (34,57%) oraz trzecią IT/internet (31,16% ankietowanych). Największe oczekiwania finansowe wiążą z pracą w finansach oraz informatyce/nowych technologiach. Przy wyborze pracy ponad 60% osób w wieku 18-35 lat najbardziej bierze pod uwagę poziom wynagrodzenia.
Wyraźnie aspiracje te wydają się niewiele odbiegające od tych w innych krajach. Chcą żyć inaczej i lepiej, ale także wypoczywać a nie tylko pracować.