Francja. To kolejny cele wizyty premiera Li Qing i jego delegacji biznesowej w Europie. W Paryżu oprócz spotkań bilateralnych premier Li wziął udział w organizowanej przez prezydenta Emmanuel Macrona konferencji „Global Finance Compact Summit”. Była również robocza kolacja z przedstawicielami biznesu francuskiego.
Premier Li w czasie spotkania z prezydentem Macronem powiedział, że Chiny i Francja, jako stali członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ mają wspólną strategiczną i holistyczną perspektywę. Chiny, Francja oraz Europa mają swoje mocne strony i muszą dalej wzmacniać współpracę w takich tradycyjnych obszarach, jak energia jądrowa, przestrzeń kosmiczna i lotnictwo oraz wykorzystywać potencjał współpracy w takich wschodzących obszarach, jak ochrona środowiska, gospodarka cyfrowa, sztuczna inteligencja i zaawansowana produkcja. Poza tym strona chińska zachęca swoje przedsiębiorstwa do inwestowania we Francji, a francuskie firmy są mile widziane, aby dzielić się możliwościami rozwoju Chin.
Prezydent Macron poprosił Li o przekazanie dla prezydenta 习近平Xi Jin Pinga jego szczerych pozdrowień oraz podziękowań za goscine w czasie kwietniowej wizyty. Z zadowoleniem przyjmuje Li we Francji i udział w szczycie na temat globalnych finansów. Francja przywiązuje dużą wagę do stosunków z Chinami i przestrzega polityki jednych Chin.
Jest gotowa współpracować z nimi w celu wzmocnienia koordynacji strategicznego gospodarczego i finansowego, pogłębienia w relacji w takich dziedzinach jak lotnictwo, przestrzeń kosmiczna, energia jądrowa, rolnictwo i żywność. Prezydent Macron zaprasza chińskie firmy do inwestowania we Francji, szczególnie w nowych obszarach, takich jak ochrona środowiska czy nowa energia. Uważa, że w świecie pełnym wyzwań Francja i Chiny powinny przestrzegać skutecznego multilateralizmu, promować międzynarodową solidarność, ulepszać globalne zarządzanie. Nie mogło zabraknąć tradycyjnego tematu – czyli wymiany poglądów na temat kryzysu na Ukrainie oraz innych kwestii międzynarodowych.
Premier Li w programie wizyty miał także ważną kolacje roboczą z ponad 100 przedstawicielami francuskiego biznesu. Podczas przemówienia w jej trakcie zaznaczył, że współzależność państw jest nieuniknionym skutkiem globalizacji gospodarczej, a solidne wzajemne zaufanie polityczne między Chinami i Francją, pozwala obu krajom dostrzec zamiast zagrożeń – stabilność, pewność oraz wspólne możliwości rozwoju w ich współzależnościach. Wyraził uznanie dla rządu francuskiego za przeciwstawienie się konfrontacji bloków czy grup oraz “oddzieleniu się” od Chin, zerwaniu łańcuchów dostaw. Premier ma nadzieję, że chińscy i francuscy przedsiębiorcy będą zdecydowanie wspierać globalizację gospodarczą, podejmować działania na rzecz otwartej i korzystnej dla wszystkich współpracy oraz razem utrzymywać stabilność i odporność na ewentualne zakłócenia powiązań. W zakresie innowacji, Li powiedział, że w ostatnich latach chińsko-francuska wymiana technologiczna w dziedzinie medycyny, baterii, energii odnawialnych, półprzewodników i innych dziedzinach, przyniosła wiele innowacyjnych osiągnięć. Dodał, że patrząc w przyszłość, przed obiema stronami nadal rysuje się ogromny potencjał współpracy m.in. w takich obszarach jak wysoko wyspecjalizowana produkcja, nowoczesne branże usług, zielona transformacja i gospodarka cyfrowa. Obie strony powinny wzmocnić innowacje i współpracę technologiczną między przedsiębiorstwami, co wytworzy nową napędzającą siłę rozwoju obu państw.
Premier Li zapewnił francuskich przedstawicieli biznesu, że Chiny będą konsekwentnie pogłębiać reformy, rozszerzać otwarcie na świat i w dalszym ciągu ułatwiać dostęp do swojego rynku w sektorze nowoczesnych usług oraz w innych dziedzinach. Będą stale promować otwarcie instytucjonalne, które obejmuje zasady, przepisy, zarządzanie i standardy. Zwiększą ochronę praw własności intelektualnej, będą wspierać środowisko biznesowe oparte na urynkowieniu, praworządności i międzynarodowych standardach oraz będą chronić uzasadnione prawa i interesy zagranicznych firm działających w Chinach zgodnie z prawem. Li Qiang ma nadzieję, że strona francuska utrzyma również otwarcie swojego rynku i zbuduje uczciwe, sprawiedliwe i niedyskryminujące środowisko biznesowe dla chińskich firm.
Przy okazji będąc w Paryżu premier Li spotkał się z przewodniczącym Rady Europejskiej Charles Michelem. W trakcie tych rozmów premier Li wyraził gotowość Chin do współpracy z Unią Europejską (UE) w celu wzmocnienia jej w dziedzinie ekologii, gospodarki i handlu, cyfryzacji i innych dziedzinach oraz otwarcia nowych obszarów dla rozwoju wzajemnych stosunków. Wyraził nadzieję na zorganizowane nowego spotkania przywódców Chiny-UE. Zaznaczył, że rozwój Chin przynosi światu szanse a nie zagrożenia, stabilność globalnemu łańcuchowi dostaw. Zwrócił uwagę, że strona UE powinna postrzegać współpracę z Chinami obiektywnie i racjonalnie. Li Qiang podkreślił, że obie strony nie mają fundamentalnego konfliktu interesów, korzystają z wzajemnego rozwoju, obie przestrzegają strategicznej autonomii i multilateralizmu oraz mają szeroki konsensus w kwestiach globalnych, takich jak zmiany klimatu. Powinny wzmacniać wzajemne zaufanie oraz rozwiązywać wątpliwości poprzez współpracę.
Zaś przewodniczący Michel powiedział, że UE przestrzega polityki jednych Chin i jest gotowa wzmocnić komunikację i współpracę z nimi, rozwijać wielopoziomowe relacje, promować konsolidację i wzmocnienie stosunków UE-Chiny, wspólnie rozwiązywać globalne problemy oraz budować otwarty i wielobiegunowy świat. Rozwój Chin jest korzystny dla UE i świata, a UE nie ma zamiaru utrudniać rozwoju Chin. Według oświadczenia Michela UE sprzeciwia się “nowej zimnej wojnie” i konieczności opowiadania się po jednej ze stron. Ma nadzieję, że nowy szczyt UE-Chiny przyniesie pozytywne rezultaty. Mnie obylo się bez wymiany poglądów na sytuacje w Ukrainie.
Francja jest czwartym największym partnerem Chin w Unii Europejskiej. Wartość wzajemnych obrotów handlowych w 2022 wyniosła 72,948 mld EUR (ok. 323,290 mld PLN).
Tak więc efekty tej wizyty premiera są jasne. Chiny również w Europie mogą liczyć na ważnych partnerów – Niemcy i Francje – szczególnie w biznesie. Poza tym wyraźnie to było celem jego odwiedzin w Europie tych krajów – zmniejszenie obaw liderów przed rozwojem i powiazaniami z Chinami, zwiększenie więzi gospodarczych i przyciągnięcie do Chin biznesu, inwestorów. Czy udało mu się to zobaczy za kilka miesięcy.