ludności kraju mieszka w miastach, to jest o 0,50% więcej niż w 2021. Proces urbanizacji postępuje. W 9 prowincjach i miastach wydzielonych (na 34) przekracza on 70% to: 上海ShangHai (wschodnie wybrzeże, ujście rzeki长江 ChangJiang/Yangtze), 北京BeiJing (stolica kraju, północny – wschód), 天津TianJin (wybrzeże, północny – wschód), 广东GuangDong (południowe wybrzeże, ujście rzeki朱江 ZhuJiang, prowincja sąsiaduje z specjalnymi regionami 香港XiangGang/Hong Kong i 澳门AoMen/Makao), 江苏JiangSu (wschodnie wybrzeże, również przy ujściu rzeki 长江ChangJiang/Yangtze, sąsiaduje z wydzieloną metropolią 上海ShangHai,), 辽宁LiaoNing (północna prowincja), 浙江ZheJiang (prowincja na wschodnim wybrzeżu), 重庆ChongQing (metropolia wydzielona, środkowy zachód kraju) i 福建FuJian (wschodnie wybrzeże, sąsiaduje ze specjalnym regionem 台湾TaiWan). Trzy metropolie wydzielone, bezpośrednio podlegające rządowi centralnemu mają największy wskaźnik urbanizacji, bo ponad 80% to: ShangHai 89,3%, BeiJing 87,9% oraz TianJin 85,11%. Jak można było spodziewać się najniższy procent urbanizacji ma 西藏自治区XiZang/Tybet Region Autonomiczny (zachód kraju) 37,36%. Poza tym w siedmiu prowincjach ponad 50% mieszkańców żyje w miastach. To m.in. w 云南YunNan (południowy -zachód kraju, graniczy z Wietnamem, Laosem, Birma/Myanmar), 甘肃GanSu (północno- zachodnia część kraju, graniczy z Mongolią), 贵州 GuiZhou (południowy -zachód), 广西GuanXi (wybrzeże południowy -zachód, graniczy z Wietnamem) i 河南HeNan (północno- środkowa prowincja). W pozostałych jednostkach administracyjnych wskaźnik jest oczywiście większy. Naturalnie w Chinach rozwój gospodarczy przyśpiesza urbanizację. Nic więc dziwnego, że coraz trudniej tutaj spotkać prawdziwą, chińską wieś.
二(2)分 Publikacje chińskich naukowców. Według Nature Publication Index (publikacji w zagranicznych pismach naukowych) opracowany przez prestiżowy magazyn Nature, autorzy z Chin w 2022 po raz pierwszy w historii więcej opublikowali swoich prac niż ci ze Stanów Zjednoczonych. Dotyczy to szczególnie nauk przyrodniczych. Ilość publikacji autorów chińskich gwałtownie rośnie od 2015 roku. Tymczasem tych ze Stanów Zjednoczonych którzy do 2020 r. mieli stosunkowo stabilny udział, aktualnie spada. Dane zebrano na podstawie publikacji w 82 naukowych czasopismach zagranicznych, które prześledzili analitycy z magazynu Nature. Wskazują one, że w 2022 autorzy z Chin opublikowali 19 373 artykułów, a ze Stanów Zjednoczonych 17 610. Chińscy autorzy też wiodą prym w publikacjach z dziedziny nauk fizycznych i chemii. Natomiast autorzy ze Stanów Zjednoczonych dominują tylko w jednej kategorii nauk przyrodniczych – nauki o życiu. Poza tym analiza ta wskazuje, że w latach 2018-2020 wyniki chińskich badań były częściej cytowane niż amerykańskich. Magazyn „Nature” zaznacza, że polityka naukowa Państwa Środka skupia się na pogłębianiu mocnych stron dziedzin badawczych i tych w których mają przewagę, lub szanse na jej uzyskanie. Natomiast tym co odróżnia Stany Zjednoczone to szerokie podejście i wsparcie we wszystkich dziedzinach. Trwa wiec „wyścig” dwóch mocarstw także w dziedzinie nauki.
PS. Magazyn „Nature” jest poświęcony nauce i badaniom. Ukazuje się 04.11.1869 (przyp. AZL)
三(3)分 Rekord! W rozpoczętym wczoraj głównym turniej tenisa na Wimbledonie w Londynie zakwalifikowała się rekordowa liczba tenisistów chińskich, dziewięcioro – jak infromuje 中国网球协会 Związek Tenisa Ziemnego Chin. Z Polski jest ich troje. Kibicujemy wszystkim.
Autor: 梁安基Andrzej Zawadzki-Liang
上海ShangHai, 中国Chiny