Chińczycy o bezpieczeństwie międzynarodowym.
Większość z nas czuje i widzi, że świat znajduje się na rozdrożu. Porządek międzynarodowy przechodzi najbardziej znaczące zmiany od zakończenia zimnej wojny, a Chiny bez wątpienia znajdują się na “szczycie” tych zmian. Świat coraz bardziej obserwuje Chiny, niektórzy z ciekawością i oczekiwaniem, inni z wątpliwościami czy niepokojem. Ale jak sami Chińczycy postrzegają świat? Dlatego tutejsze think-thanki przystąpiły do próby przedstawiania tego. Jeden z nich – znany i uznany – 清华大学战略与安全研究中心Centrum Studiów Strategicznych i Bezpieczeństwa Uniwersytetu TsingHua opublikował raport z wyników swoich badań na ten temat. Prowadzone były w okresie od końca ubiegłego roku do początków bieżącego za pomocą kwestionariusza online. Ważniejsze konkluzje wynikające z nich to:
– Ponad osiemdziesiąt procent ankietowanych uważa, że “rozumie” kwestie bezpieczeństwa międzynarodowego, a ponad sześćdziesiąt procent, że bezpieczeństwo międzynarodowe ma “bardzo duży” lub “stosunkowo duży” wpływ na nich osobiście.
– 90% uznaje brak wojny za podstawowy warunek bezpieczeństwa. Do nich zaliczają również dobrobyt ekonomiczny i finansowy, brak dużych i niekontrolowanych zagrożeń spowodowanych przez człowieka (takich jak zmiany klimatu, naruszanie prywatność danych itp.) oraz konfliktów ideologicznych.
– Dla 38,6% głównym źródłem informacji związanych z bezpieczeństwem międzynarodowym są media centralne (新华社, Agencja XinHua 央视CCTV, 人民日报People’s Daily i 人民网). People’s Online. Poza nimi także wymieniono media społecznościowe jak 微信Wechat, 新浪微博Sina WeiBo oraz oficjalne internetowe strony rządowe.
– 49,8% respondentów uważa, że świat jest dziś “bezpieczny”, znacznie przewyższając odsetek 19,99%, który uważa, że świat jest “niebezpieczny” i “niezbyt bezpieczny”.
– Czterech na dziesięciu ankietowanych uważa, że Chiny są “bezpieczne” w obecnym środowisku międzynarodowym;
– 68% jest zdania, że globalizacja ma więcej korzyści niż wad dla rozwoju kraju. Taka opinia jest wśród wszystkich grup wiekowych, wykształcenia i poziomu dochodów.
– Jeśli chodzi o otwarcie Chin na świat to 85,4% odpowiadających ma pozytywne nastawienie do rozwoju handlu zagranicznego, obcokrajowców przyjeżdżających do Chin w celu studiowania, pracy, biznesu oraz współpracy zagranicznej w dziedzinie badań naukowych i technologicznych. W tym punkcie najbardziej kontrowersyjne było pytanie “czy zachęcać chińskich studentów do studiowania w Europie i Stanach Zjednoczonych?”. 17% stwierdziło, że “zasadniczo nie aprobuje” tego, ale ponad 75% nadal popiera takie zachęcanie pod warunkiem, jeśli absolwenci by powracali po studiach od kraju.
– Wśród różnych zagrożeń bezpieczeństwa międzynarodowego na pierwszym miejscu ankietowani umieścili globalną pandemię. Być może dlatego, że badanie było przeprowadzone na przełomie roku. Na drugim wymieniano interwencję zagranicznych sil w sprawy 台湾TaiWanu oraz konfrontację czy konflikt między Chinami i Stanami Zjednoczonymi. Natomiast na najniższych miejscach wymieniano zagrożenia procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie, terroryzm, zmiany klimatyczne czy stagnacja międzynarodowej sytuacji gospodarczej czy handlowej.
– Pomimo tego, że konfrontacja i konflikt między Chinami a Stanami Zjednoczonymi jest jedną z najbardziej niepokojących kwestii bezpieczeństwa międzynarodowego, prawie połowa ankietowanych nadal uważa, że stosunki między oba mocarstwami poprawią się w przyszłości. Tylko 24,76% uważa, że stosunki chińsko-amerykańskie będą nadal się pogarszać. Czterech na dziesięciu respondentów twierdzi, że główną przyczyną obecnych problemów w relacjach USA z Chinami są jednostronne działania Stanów Zjednoczonych, a prawie 40% uważa, iż wynika to z obiektywnego konfliktu interesów między obiema stronami.
– Według 53.4% respondentów najbardziej wpływowym międzynarodowo krajem/organizacją są Chiny. Na drugim miejscu Stany Zjednoczone, Rosja, Unia Europejska i Organizacja Narodów Zjednoczonych. 90,4% uznało, że globalne wpływy Chin w ciągu ostatnich pięciu lat wzrosły i 90,8% jest przekonana, iż nadal będą rosły w kolejne dekadzie.
– W tym kontekście, jak oceniano chińską politykę zagraniczną? 91,54% zgadza się z nakładaniem sankcji na kraje, podmioty lub osoby, które szkodzą interesom Chin; 74,93% popiera zakładanie przez Chiny baz wojskowych zagranicą, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo a 90,34% opowiedziała się za tym, aby wojska mogły być używane za granicą, jeśli bezpieczeństwo chińskich obywateli jest poważnie zagrożone.
– Większość ankietowanych uznaje Stany Zjednoczone za największe zagrożenie dla bezpieczeństwa Chin. W dalszej kolejności wymieniana jest Japonia. Te dwa kraje uzyskały najwięcej negatywnych opinii. Natomiast ponad 60% ma pozytywne opinie o Rosji.
– 80,1% respondentów twierdzi, że to Stany Zjednoczone oraz państwa zachodnie ponoszą odpowiedzialność za kryzys na Ukrainie. Tylko 11,7% uznaje Rosję za winną tego konfliktu.
Ogólnie rzecz biorąc z badań tych wynika, iż chińscy respondenci są bardzo zaniepokojeni kwestiami bezpieczeństwa międzynarodowego; dość pozytywnie oceniają globalizację i współpracę międzynarodową; najbardziej zaniepokojeni są epidemiami chorób zakaźnych, sporami terytorialnymi czy stosunkami z głównymi mocarstwami. Są bardzo pewni globalnych wpływów Chin. Mają nadzieję, że Chiny przyjmą bardziej aktywną postawę dyplomatyczną. Najbardziej zaniepokojeni są Stanami Zjednoczonymi i ich wpływami. A najbardziej pozytywnie nastawieni są do Rosji. Poza tym według thnik-thanku kluczem do chińskiej komunikacji z zagranicą jest umożliwienie światu dokładnego poznania Chin. Przez długi czas ilość chińskich informacji na zewnątrz była znikoma. Z drugiej strony tak Chiny, jak i Zachód mają tendencję do stosowania swoistego „filtra”. Chiny może nieświadomie stosują czasami filtr „gloryfikacji” w przekazie na zagranicę. A zachodnie media filtr zniekształcenia, oczerniania, czarnej propagandy lub błędnej interpretacji wizerunku Chin. Raport wiec sugeruje pokazywanie rzeczywistości bez filtrów. Tylko czy to jest w ogóle możliwe?
梁安基Andrzej Zawadzki-Liang 上海ShangHai, 中国Chiny