Wybrane z konferencji rzecznika 外交部Ministerstwa Sprawa Zagranicznych (06.11. – 10.11.2023, Cz.1) na temat:
第一(1). Piątej konferencji siostrzanych miast Chiny -USA. Odp. Miała ona miejsce w 苏州SuZhou (prowincja 江苏JiangSu). Jak w liście skierowanym do niej przez Prezydenta 习近平Xi Jin Pinga zostało wskazane, fundamentem relacji chińsko-amerykańskich są stosunki międzyludzkie. Siostrzane prowincje, stany i miasta są ważnymi nośnikami przyjaźni między dwoma narodami. Współpraca ta datuje się od 1979 r., wraz z nawiązaniem stosunków dyplomatycznych między Chinami a Stanami Zjednoczonymi. Od tego czasu oba kraje utworzyły 284 par siostrzanych prowincji, stanów i miast, co zapewnia silne wsparcie dla rozwoju stosunków między obu mocarstwami. Chiny ze swojej strony będą nadal wspierać i zachęcać do tej formy wymiany lokalnej i stosunków międzyludzkich. Ma również nadzieję, że strona amerykańska będzie również współpracować z Chinami w tym samym kierunku.
第二(2). O zapowiedzi izraelskiego ministra finansów o tym, że po zakończeniu wojny izraelska armia przejmie kontrolę nad Gazą. Odp. Chin opowiadają się za ustanowieniem w pełni suwerennego i niepodległego państwa palestyńskiego w granicach z 1967 roku, ze stolicą we Wschodniej Jerozolimie oraz na podstawie odpowiednich rezolucji Organizacji Narodów Zjednoczonych. Chiny będą nadal współpracować ze społecznością międzynarodową, aby to osiągnąć.
第三(3). Wejścia w życie konwencji, do której przystąpiły Chiny, o zniesieniu wymogu legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych. Odp. Od teraz dokumenty urzędowe przesyłane między Chinami a innymi umawiającymi się stronami wymagają jedynie ubiegania się o dodatkowe poświadczenie we własnym kraju i nie są wymagane żadne dodatkowe procedury legalizacji konsularnej przez chińskie placówki dyplomatyczne w danym państwie.
第四(4). Raportu amerykańskiego instytutu badawczego, który stwierdza, że 80 procent pożyczek udzielanych przez Chiny w ramach inicjatywy “一带一路” „Jeden Pas, Jedna Droga”, trafia do krajów znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej. Odp. Taka teza jest zgodna z rozpowszechnianą przez zachodnie media teorią, że „Chiny stworzyły pułapkę zadłużenia dla krajów rozwijających się”. Po pierwsze, argument ten jest sprzeczny ze zdrowym rozsądkiem ekonomicznym. Umiarkowane zadłużenie sprzyja rozwojowi gospodarczemu i społecznemu. Wiele krajów wykorzystuje dług publiczny jako ważną formę finansowania oraz dźwignię rozwoju gospodarczego. Ignorując rolę długu w promowaniu rozwoju kraju jest niczym innym jak przejawem ignorancji. Głoszenie tej teorii jest również sprzeczne z faktami. Chińska współpraca w zakresie inwestycji zagranicznych i finansowania obejmuje głównie budowę projektów infrastrukturalnych i semi -produkcyjnych. Skutecznie pomaga krajom rozwijającym się w przezwyciężaniu wąskich gardeł rozwojowych. Według innego raportu z Center for Global Development na Uniwersytecie Bostońskim w Stanach Zjednoczonych, współpraca inwestycyjna i finansowa Chin z krajami rozwijającymi się pomaga im w rozwiązaniu problemów związanych z rozwojem lokalnym i uwolnieniu potencjału wzrostu gospodarczego, co ma zwiększać globalny dochód realny danego kraju nawet o 3 punkty procentowe. Przedstawianie projektów, które sprzyjają rozwojowi i przynoszą korzyści krajom otrzymującym pomoc, jako tak zwanej “pułapki zadłużenia” jest oszczerstwem z ukrytymi motywami. Chińska współpraca inwestycyjna i finansowa z krajami rozwijającymi się jest zgodna z praktykami międzynarodowymi, zasadami rynkowymi i oceną zdolności obsługi zadłużenia. Ogólnie jest mile widziana przez kraje rozwijające się. Wielu przywódców tych krajów podkreśla, że Chiny są prawdziwym dobrym ich przyjacielem. W rzeczywistości żaden z nich nie uważa, że Chiny stworzyły tzw. “pułapkę zadłużenia”.
第五(5). Publikacji Konferencja Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (United Nations Conference on Trade and Development -UNCTAD) o roli chińskich pilotażowych stref wolnego handlu w promowaniu innowacji instytucjonalnych, transformacji przemysłowej i współpracy Południe-Południe. Z uznaniem podkreślono w niej osiągnięcia Chin w tym zakresie. Odp. W wymienionej publikacji stwierdzono, że pilotażowe chińskie strefy wolnego handlu zwiększyły inwestycje i ułatwienia w handlu, promowały innowacje, rozwój technologii, rozszerzyły otwarcie kluczowych obszarów (takich jak np. usługi i cyfryzacja). Do tego wpłynęły na optymalizację środowiska biznesowego, przyspieszyły transformację przemysłową i modernizację, promowały wzrost inwestycji zagranicznych. W tym roku przypada 10 rocznica ustanowienia w Chinach pierwszej pilotażowej strefy wolnego handlu. Do tej pory jest ich w kraju 22. Otwartość jest ważną siłą napędową postępu cywilizacyjnego, jedyną drogą do dobrobytu na świecie i charakterystycznym symbolem współczesnych Chin. Od otwarcia się ich na świat zewnętrzny 45 lat temu, przez przystąpienie do WTO 22 lata temu, od ustanowienia pilotażowej strefy wolnego handlu 10 lat temu, po zorganizowanie pięć lat temu Expo dedykowanego importowi, tempo otwierania się Chin na świat zewnętrzny nigdy się nie zatrzymało. Chiny zawsze będą ważną szansą dla rozwoju świata i zdecydowanie promować otwarcie oraz globalizację gospodarczą w bardziej otwartym, inkluzywnym, zrównoważonym i korzystnym dla obu stron kierunku.
第六(6). Oświadczenia Ambasadora Chin w Estonii, który stwierdził, że jest zdecydowany opuścić ten kraj, jeśli pozwoli na otwarcie „przedstawicielstwa 台湾TaiWanu” w Estonii. Odp. Na świecie są tylko jedne Chiny. Rząd Chińskiej Republiki Ludowej jest jedynym prawowitym rządem reprezentującym całe Chiny, a 台湾Tajwan jest niezbywalną częścią jego terytorium. Chiny stanowczo sprzeciwiają się wszelkim formom oficjalnej wymiany między krajami mającymi z Państwem Środka stosunki dyplomatyczne na nawiązywanie oficjalnych kontaktów z 台湾TaiWanem. Zdecydowanie sprzeciwiają się wszelkim aktom wspierającym siły dążące do “niepodległości TaiWanu”. Wzywa się Estonię do przestrzegania podjętego przez nią zobowiązania do respektowania zasady jednych Chin, do niezezwalania 台湾TaiWanowi na tworzenie jakichkolwiek oficjalnych instytucji na swoim terytorium.
第七(7). Raportu opublikowanego niedawno przez Światową Organizację Własności Intelektualnej z którego wynika, że Chiny są krajem o największej liczbie zgłoszeń patentowych w 2022 roku. Odp. Według tego raportu, liczba zgłoszeń patentowych w Chinach za ubiegły rok wyniosła około 1,6 miliona, co stawia je na pierwszym miejscu na świecie. Chiny zajmują 12 miejsce w Globalnym Indeksie Innowacyjności 2023, z sześcioma wskaźnikami dającymi im pierwsze miejsce na świecie. Świadczy to w pełni o niezwykłych osiągnięciach kraju w dziedzinie własności intelektualnej. Chiny są sygnatariuszami porozumienia madryckiego o międzynarodowej rejestracji znaków, układu o współpracy patentowej, haskiego o międzynarodowej rejestracji wzorów przemysłowych oraz Traktatu z Marrakeszu o prawie autorskim. Maja również zawartą z Unia Europejską umowę o ochronie i współpracy w zakresie oznaczeń geograficznych. Inicjatywy i osiągnięcia Chin w dziedzinie własności intelektualnej są szeroko uznane w kraju oraz za granicą. W 2022 r. zadowolenie społeczne z ochrony własności intelektualnej w kraju wyniosło 81,25 pkt, co oznacza wzrost o 17,56 pkt. w porównaniu z sytuacją sprzed 10 lat. Według badania z 2022 r. przeprowadzonego przez Izbę Handlową Unii Europejskiej w Chinach, ponad połowa ankietowanych przedsiębiorców z UE uważa, że egzekwowanie praw własności intelektualnej w Chinach jest “odpowiednie” lub “doskonałe”.
Wybrał i przygotował: 梁安基Andrzej Z. Liang Na podstawie: fmprc.gov.cn 上海ShangHai, 中国Chiny