Najbogatsi w Chinach 2023.
Jak co roku Hurun Research Instytut (胡润研究院, brytyjska firma doradcza z siedzibą w ShangHaiu 上海), opublikował listę najbogatszych Chińczyków za 2023. Zawiera ona wiele interesujących danych dotyczących wzrostu i spadku majątku oraz sukcesów tutejszych przedsiębiorców. Ma ona długą tradycję, bo już ukazała się po raz 25 (pierwszy był w 1999). Na tegorocznej liście Hurun znalazło się 1,241 biznesmenów, których majątek osobisty wynosi co najmniej 5 miliardów RMB (ok.2,781 mld PLN). Oznacza to, że jest ich mniej o 5 procent (64) w porównaniu z rokiem ubiegłym. Jednocześnie jest 115 nowych miliarderów, co jest największym wzrostem od 19 lat. Całkowity majątek przedsiębiorców na liście spadł, o 4 procent (o 1 bilion RMB; ok.556 mld PLN) w porównaniu z ubiegłym rokiem i wynosi 23,5 biliona RMB (ok.13,075 bln PLN), stanowi to 18% wartości krajowego PKB. Najciekawsze wnioski z tej listy to:
* Po raz trzeci najbogatszym człowiekiem w Chinach został Zhong Shan Shan (钟睒睒), właściciel i prezes YangShengTang Pharmaceutical Co., Ltd. (养生堂药业有限公司) oraz NongFu Spring Co., Ltd. (农夫山泉股份有限公司, dominująca na rynku woda mineralna), którego majątek w zasadzie nie zmienił się i wynosi 450 mld RMB (ok.250,372 mld PLN).
Na drugim miejscu jest Ma Hua Teng (马化腾), założyciel i prezes Tencent Technology Holdings Ltd. (腾讯科技控股有限公司), który odnotował wzrost swojego majątku o 30% do 280 mld Yuan RenMinBi/RMB (ok.155,787 mld PLN) i po trzech latach wrócił na to drugie miejsce. To okazało się możliwe dzięki wzrostowi zysków w branży gier i udziałów Tencent w MeiTuan (美团是公司, kurierski dostawca głównie żywności).
Trzeci – Huang Zheng (黄峥), szef PingDuoDuo (拼多多, platforma e-handel z najbardziej konkurencyjnymi cenami). Jest przedsiębiorcą z największym wzrostem majątku na tegorocznej liście (o 59%, o 100 mld RMB; ok.55,638 mld PLN), wchodząc po raz pierwszy do pierwszej trójki najbogatszych z 270 mld RMB (ok.150,223 mld PLN). Osiągnął to dzięki szybkiemu wzrostowi w kraju i sukcesowi za granicą. „Temu”, zagraniczna wersja PingDuoDuo, stała się jedną z najczęściej pobieranych aplikacji w USA.
* Do tego zwraca uwagę powrót do pierwszej dziesiątki najbogatszych, po prawie 20-letniej przerwie, Li Shu Fu (李书福, właściciela ZheJiang Geely Holding Group Co., Ltd.浙江吉利控股集团有限公司), którego majątek wraz z rodziną wyceniony został na 175 mld RMB (ok.97,367 mld PLN; wzrost o 30% w stosunku rok do roku). Udało się to dzięki inwestycjom zagranicznym Geely i w pojazdy nowej energii. Zajął dziewiąte miejsce na liście i wyprzedził bardziej znanego oraz słynniejszego od siebie Ma Yun (马云, Jack) – założyciela i wieloletniego prezesa Alibaba Holding Group Co., Ltd. (阿里巴巴控股集团有限公司). Jego majątek z rodziną szacowany jest na 170 mld RMB; ok.94,584 mld PLN)
* Największe spadki majątku odnotowali biznesmeni z sektora nieruchomości, a następnie fotowoltaicznego i przemysłu stalowego. Największy wzrost majątku w ciągu ostatniego roku odnotowali ci z sektora gier online, półprzewodników, usług oprogramowania (zwłaszcza cyberbezpieczeństwa), żywności i napojów.
* 522 przedsiębiorców zwiększyło swój majątek w porównaniu z ubiegłym rokiem, w tym 115 nowych. 898 – skurczył się im on lub pozostał taki sam jak w ubiegłym roku, a 179 z nich wypadło z tegorocznej listy.
* Branża produkcji przemysłowej nadal ma największą liczbę osób na liście, stanowiąc 13,3% ogółu, następnie dobra konsumpcyjne (w tym elektronika użytkowa) 9,8%, i opieka zdrowotna, z udziałem 9,7%.
* 101 przedsiębiorców jest w wieku poniżej 40 lat, o siedmiu więcej niż w ubiegłym roku. Także jest dziewiętnaście osób “po dziewięćdziesiątce”. Średnia wieku wszystkich na liście wynosi 59 lat, czyli o rok więcej niż w 2022.
* Największa liczba najbogatszych biznesmenów mieszka w BeiJing (北京, stolica kraju), ShenZhen (深圳) i ShangHai (上海), odpowiednio 139, 130, 125. XiangGang (香港HongKong) jest dopiero na czwartym miejscu (86). TaiPei (台北, stolica prowincji TaiWan台湾) – siódmym (48). Na dziewiątym oraz dziesiątym jest SuZhou (苏州) i nowicjusz w tej kategorii to miasto ChangSha (长沙, stolica prowincji HuNan湖南) po 27. W dziesięciu największych miastach mieszka 60% wszystkich najbogatszych.
* Na aktualnej liście zmniejszyła się liczba kobiet/bizneswoman o 1,3% do 25,4%/. Ponad 60% z nich zaczynało biznes od zera.
* Tylko 2% zarządzających firmami to profesjonalni menedżerowie (niebędący członkami zespołów czy rodzin założycielskich).
* Osiemdziesięciu jeden najbogatszych przedsiębiorców to deputowani do Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (中华人民共和国全国人民代表大会parlamentu – 39) lub członkowie Krajowego Komitetu Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej Chin (中国人民政治协商会议全国委员会, organ doradczy parlamentu zrzeszający wszystkie partie polityczne i centralne organizacje społeczne – 42)
* Najlepiej radzą sobie przedsiębiorcy, którzy po pierwsze działają globalnie (np. PingDuDou, CATL baterie, XioaMi, DouYin/TikTok);
po drugie, produkujący nowe pojazdy energetyczne (np. BYD, Gelly);
po trzecie, w zakresie technologii sztucznej inteligencji i Chat GPT; (Baidu百度, Tencent腾讯)
po czwarte z branży rozrywkowej i gastronomicznej korzystając na ożywieniu po epidemii.
* Pięciu najlepszych i najbogatszych przedsiębiorców w Chinach w tym roku jest reprezentowanych przez osoby po pięćdziesiątce, po sześćdziesiątce, po siedemdziesiątce i po osiemdziesiątce.
* W porównaniu z sytuacją sprzed pięciu, dziesięciu, 15 i 20 lat to:
– tegoroczny majątek najbogatszego człowieka stanowi wzrost o prawie 70% w porównaniu z tym, co miał pięć lat temu, ponad trzykrotnie więcej niż dziesięć lat temu, ponad dziesięciokrotnie więcej niż 15 lat temu i 60 razy więcej niż miał 20 lat temu.
– całkowity majątek wszystkich przedsiębiorców na tegorocznej liście stanowi wzrost o prawie 40% w porównaniu z sytuacją sprzed pięciu lat, prawie czterokrotnie więcej niż dziesięć lat temu, prawie ośmiokrotnie więcej niż 15 lat temu i ponad 120 razy więcej niż 20 lat temu.
– liczba przedsiębiorców z majątkiem osobistym przekraczającym 5 miliardów RMB wynosi 1 241, co stanowi wzrost o 45% w porównaniu z sytuacją sprzed pięciu lat, ponad trzy razy więcej niż dziesięć lat temu, ponad osiem razy więcej niż 15 lat temu i ponad 300 razy więcej niż 20 lat temu.
Uwagi: wyzej niż w ubr., spadek, * nowy na liście, = bez zmian
Pomyśleć tylko, że to się dzieje w kraju zrządzanym od 74 lat przez Komunistyczną Partię Chin (中国共产党).
Na podstawie: new.qq.com; 163.com; baijiahao.baidu.com;
PS: Dla informacji. Najbogatszy z Polaków w 2023, pan Michał Sołowow z majątkiem 44,5 mld PLN (wg. magazynu Forbes.pl 100 najbogatszych Polska 2023) w porównaniu do listy chińskiej znalazłby się na niej w pierwszej dziesiątce, ale drugiej setki. Tak on, jak i inni mają dużo do nadrobienia do najbogatszych chińskich biznesmenów.
Chiny中国, ShangHai上海.