26.04.2024 (18庚申日03戊辰月4722甲辰龙年) 中国Chiny.梁的三分钱 Lianga Trzy Feny. Chiny i USA – kolejny front walki technologicznej, wnioski patentowe

Chiny i USA – kolejny front walki technologicznej: wnioski patentowe

Dwie największe potęgi świata zaciekle walczą na wielu frontach postępu technologicznego i innowacyjnego. Jednym z obszarów są wnioski patentowe. Według danych ONZ za 2023 r., chińscy wynalazcy po raz drugi z rzędu złożyli więcej wniosków patentowych (ponad 14 000) niż zajmujące drugie miejsce Stany Zjednoczone. Dwaj giganci walczą o prymat nie tyle w polityce co w technologiach, innowacji, sztucznej inteligencji itd. Na ten rok chiński rząd zapowiedział zwiększenie o 10% wydatków na badania naukowe i technologiczne. Chiny zaczynają podnosić poprzeczkę wobec wniosków patentowych, eliminując te które nie spełniają kryteriów czy norm. Celem jest osiągnięcie najlepszej jakości rozwiązań.

Amerykański think-thank Information Technology and Innovation Foundation (ITIF) wręcz twierdzi, że chińskie zgłoszenia patentowe odzwierciedlają możliwości technologiczne kraju i nie da się temu zaprzeczyć. Ostrzega wręcz, że Stany Zjednoczone mają jeszcze czas, ale jeśli do końca dekady nie zareagują w kompleksowy sposób to będzie już za późno, aby wyprzedzić Chiny.

Według danych opublikowanych przez Światową Organizację Własności Intelektualnej (Wipo), Chiny złożyły 69 610 wniosków w ramach Układu o współpracy patentowej ONZ w 2023 r. Stany Zjednoczone – 55 678. W walce o potwierdzenie ich dominacji technologicznej, oba mocarstwa odwołują się do różnych rankingów stosujących różne metodologie, w związku z tym bardzo trudno jest ustalić związek między zgłoszeniami patentowymi a nowymi produktami, branżami.

Globalny Indeks Innowacyjności Wipo 2023, będący kompilacją 80 czynników, uznaje Szwajcarię za najbardziej innowacyjny kraj na świecie, a następnie Szwecję i USA. Chiny zajmują 12. miejsce wśród 132 badanych gospodarek (Polska 42). Są jednak pierwsze wśród krajów o średnim dochodzie.

Inne wskaźniki w tym zakresie również różnią się między sobą. Indeks Własności Intelektualnej Amerykańskiej Izby Handlowej umieszcza Stany Zjednoczone na pierwszym miejscu, a Chiny na 24 z 55 gospodarek na podstawie 50 wskaźników, w tym patentów, komercjalizacji i wydajności,

Indeks innowacyjności Bloomberga plasuje Stany Zjednoczone na szóstym miejscu, a Chiny na 22 z 50 krajów na podstawie sześciu wskaźników, w tym wydatków na badania i rozwój, produkcję, badania i patenty.

Według Indeksu Hamiltona ITIF, Chiny są liderem w siedmiu z 10 strategicznie ważnych branż, w tym komputerów, elektroniki i chemikaliów, podczas gdy Stany Zjednoczone są liderem w trzech: technologii informacyjnej, farmaceutyce i transporcie.

W 2023 r. Qualcomm i Microsoft były czołowymi amerykańskimi podmiotami zgłaszającymi najwięcej patentów międzynarodowych, podczas gdy 华为技术公司HuaWei Technologies i producent baterii 宁德时代新能源科技股份有限公司Ningde Times New Energy Technology Co., Ltd. (CATL) były liderami po stronie chińskiej.

Wszystkie kraje promują zgłaszanie patentów, ale analitycy twierdzą, że Chiny przeniosły to na inny poziom. W dążeniu do innowacji, w ramach programu Made in China 2025, chińscy wnioskodawcy mogą uzyskać znaczne dotacje. Zgłaszający je są również nagradzani w formie finansowej czy innej (np. zwolnienia podatkowe). Jest to zachęta do składania patentów. Funkcjonuje w tym zakresie cały ekosystem. W Chinach jest wyraźny trend pięcia się w górę w łańcuchu wartości. Od złożenia pierwszego wniosku patentowego w 1985 r. były często niedoceniane za granicą. Teraz od wielu lat pozytywnie zaskakują. Podczas gdy Chiny mają impet, innowacje w USA dopiero nabierają tempa dzięki rozwiązaniom Doliny Krzemowej. Choć według danych Organisation for Economic Development and Cooperation (OEDC) w 2020 roku to Stany Zjednoczone wydały najwięcej na badania i rozwój- 806 mld USD rocznie, Chiny 668 mld USD. Choć powszechnie oczekiwano, że Chiny prześcigną Stany Zjednoczone pod względem ogólnych wydatków na badania i rozwój, to jednak tak się do dziś nie stało. Choć z drugiej strony, jak niektórzy eksperci oceniają, Chiny od 2018 r. zgłosiły 2,5 razy więcej patentów na technologię sztucznej inteligencji niż Stany Zjednoczone. Nic dziwnego, że rosnąca skuteczność Chin w zakresie patentów obudziła amerykańską społeczności technologiczną i tamtejszy rząd. Zaczęło się nakładanie na Chiny różnych ograniczeń, sankcji, restrykcji. Rywalizacja trwa dalej i nie spowalnia.

Na podstawie:

itif.org/publications/2023/12/13/2023-hamilton-index/

bloomberg.com/graphics/2015-innovative-countries/

www.wipo.int/global_innovation_index/en/2023/

export.shobserver.com/baijiahao/html/731998.html

baijiahao.baidu.com/s?id=1782717764816161808&wfr=spider&for=pc

sohu.com/a/766982755_115589

 

安基Andrzej Z. Liang

上海ShangHai, 中国Chiny