14.06.2024 (09己酉日05庚午月4722甲辰龙年) 中国Chiny.梁的三分钱 Lianga Trzy Feny.Chiny największym rynkiem dóbr luksusowych na świecie(1)

Chiny znajdują się na dobrej drodze do stania się największym rynkiem dóbr luksusowych na świecie.

Według najnowszego raportu amerykańskiej firmy audytorskiej PricewaterhouseCoopers (PwC), Chiny wyprzedzą Stany Zjednoczone i Europę oraz staną się globalnie największym rynkiem dóbr luksusowych do 2030 roku. Po znacznych wahaniach podczas pandemii, ten chiński rynek towarów luksusowych w zeszłym roku osiągnął sprzedaż 69 mld USD; ok.279,768 mld PLN.

Głównie miało na to wpłynąć ożywienie w podróżach międzynarodowych. Analitycy firmy PwC

przewidują, że do 2030 r. rynek chiński na te towary osiągnie wartość 148 mld USD; 599,608 mld PLN, co stanowić będzie 25% globalnej wartości, w porównaniu z szacowanymi 19% w ubiegłym roku. Z kolei udział Stanów Zjednoczonych i Europy w globalnym handlu detalicznym luksusowymi produktami ma spaść do tego czasu z 27% do 23%. Te optymistyczne dla Chin stwierdzenia, firma PwC w swoim raporcie opiera na prognozie szybkiego wzrostu chińskiego rynku, bogaceniu się młodego pokolenia, ekspansję sprzedaży offline marek luksusowych, a także rosnące możliwości wynikające z efektu „HaiNan”. Ta wyspiarska prowincja, specjalna strefa ekonomiczna w południowych Chinach planuje wdrożyć do 2025 system celny niezależny od reszty kraju, przy czym większość towarów importowanych na 海南HaiNan będzie bezcłowa. Firmy i osoby fizyczne prowadzące tam działalność będą również korzystać z zachęt podatkowych. Do tego dochodzi znaczące złagodzenie wymogów wizowych i działań rządu na rzecz dalszego otwarcia Chin poprzez uczynienie z HaiNan centrum wolnego handlu o globalnym wpływie. Raport przewiduje, że ta prowincja/wyspa stanie się w najbliższym czasie trzecim chińskim regionem offshore oferującym różne zachęty podatkowe i generującym ogromne możliwości biznesowe, po 香港XiangGang (HongKong) i 澳门AoMen (Makao). Stad będzie to kluczowy chiński rejon dla sprzedaży towarów luksusowych.

Ponadto eksperci PwC zauważają nową strategię marek luksusowych na rynku chińskim. Zaczynają one otwierać coraz więcej sklepów w chińskich nie prowincjonalnych i mniejszych miastach. Według raportu, prawie trzy czwarte z 277 nowych sklepów luksusowych, które zostały otwarte w Chinach w ubiegłym roku, znajdowało się poza czterema pierwszego poziomu miastami: 北京BeiJing, 上海ShangHai, 广州GuangZhou, 深圳ShenZhen. To było wzrostem o 64% w stosunku do 2022 roku i 56% do 2021 roku. Jako przykład tych tendencji raport PwC podaje, iż w ubiegłym roku 兰州LanZhou, stolica średnio rozwiniętej prowincji 甘肃GanSu w północno-zachodnich Chinach, stało się chińskim miastem, w którym najwięcej luksusowych marek otworzyło swój pierwszy lokalny sklep, podczas gdy ShenZhen (top miasto) stało się drugim wyborem.

Raport wskazuje też na wiele rozbieżnych strategii między luksusowymi markami na tym rynku.

Od 2022 r. niektóre czołowe rozwijają się w największych miastach kraju i podwajają wysiłki na rzecz pozyskania oraz utrzymywania kontaktu z najważniejszymi klientami ViC (Very Important Client). To segment klientów, który nie tylko stanowi dużą część ich sprzedaży, ale jest również bardziej odporny na spowolnienia gospodarcze. Podczas gdy marki takie jak Michael Kors coraz częściej spoglądają poza chińskie miasta najwyższego szczebla i polegają na narzędziach sprzedaży online, takich jak transmisje na żywo i handel elektroniczny. Marki te, które przyjęły taką strategię, określaną mianem “dostępnego luksusu”, są w dużym stopniu uzależnione od wydatków klasy średniej.

W konkluzji raport PwC sugeruje luksusowym markom zagranicznym, aby skupiły się na klientach ViC i drugim pokoleniu milionerów jako swoich głównych klientach, oferując produkty ultra-premium i wysokiej jakości, a także wysoce spersonalizowane. To ma być dla nich ta magiczna formuła sukcesu na rynku chińskim w długiej perspektywie.

Źródła: pwccn.com; retailasia.com;

 

 

梁安基Andrzej Z. Liang, 上海ShangHai, 中国Chiny