Praca dla absolwentów to nie prosta sprawa.
Jakie są preferencje zatrudnienia absolwentów szkół wyższych rocznika 2024? Na to pytanie starają się odpowiedzieć wyniki raportu temu poświęconemu 《大学生就业力调研报告》 przygotowany przez jedna z największych w kraju internetowych platform rekrutacyjnych智联招聘 ZhiLian ZhaoPin. Ankietę przeprowadzono w marcu i kwietniu bieżącego roku. Generalnie, absolwenci podchodzą bardziej aktywnie do poszukiwania pracy niż w poprzednich latach, a ich wybory są pragmatyczne. Dane pookazują, że 47,8% świeżo upieczonych absolwentów poszukujących pracy otrzymało już jej oferty, co stanowi niewielki spadek w porównaniu z ubiegłorocznym 50,4%, ale poprawę w porównaniu z 46,7% w 2022 r. Ogólnie rzecz biorąc, wskaźnik otrzymywania ofert utrzymywał się w ostatnich latach na stabilnym poziomie około 50 procent.
Tegoroczni absolwenci przywiązują większą wagę do stabilności zatrudnienia. Stąd 47,7% z nich ma nadzieję na pracę w przedsiębiorstwach państwowych. Jest to największy odsetek pod względem wszystkich rodzajów zakładów pracy. Na drugim miejscu preferowane są organy administracji państwowej 14,7%, a następnie spółki akcyjne 13%, przedsiębiorstwa prywatne 12,5% oraz różnych instytucjach 10,7%. W ciągu ostatnich pięciu lat wyraźnie rośnie procent absolwentów oczekujących zatrudnienia w przedsiębiorstwach państwowych (w 2020 r. było 36%).
Tymczasem odsetek absolwentów spodziewających się zatrudnienia w przedsiębiorstwach prywatnych spada w tym okresie (w 2020 wynosił 25,1%). Autorzy raportu upatrują przyczyny tego zjawiska w postępującej niepewności makroekonomicznej i stąd absolwenci poszukują stabilnego miejsca pracy oraz źródła dochodu. W każdym wypadku przy poszukiwaniu pracy przywiązują oni dużą wagę do stabilności zatrudnienia. 51% ankietowanych uważa “stabilność za najważniejszą”. Dopiero na drugim miejscu jest „wynagrodzenie i świadczenia”. Studenci prestiżowych oraz specjalistycznych uczelni są bardziej pożądani na rynku pracy.
Według raportu najbardziej pożądanymi sektorami, w których chcą się zatrudnić absolwenci to IT/komunikacja/elektronika/internet (26,4%), na drugim administracja rządowa/organizacje non-profit (9,4%) a na trzecim kultura/media/rozrywka/sport (preferuje 8,9%).
Interesującym zjawiskiem jest to, że pojawił się nowy trend wśród absolwentów uniwersytetów. W ostatnich latach coraz częściej wracają oni do szkół zawodowych w celu zdobycia konkretnych umiejętności. Na pytanie, czy “powrót” do szkół zawodowych w tym celu jest pomocny w zatrudnieniu, 52,2% absolwentów udzieliło odpowiedzi twierdzącej, wierząc, że na rynku istnieje duże zapotrzebowanie na umiejętności zawodowe. Po drugie, 43,2 procent uważało, że więcej umiejętności zapewni więcej możliwości, a 33,2 procent, że poza tym to pomaga gromadzić doświadczenie społeczne.
Na podstawie: 163.com; baijiahao.baidu.com; finance.eastmoney.com;