Prywatna chińska firma Blue Arrow Aerospace Technology Co., Ltd. (蓝箭航天技术有限公司) stała się
pierwszą na świecie, która na początku grudnia 2023 wystrzeliła z sukcesem satelity za pomocą rakiety napędzanych metanem i ciekłym tlenem, wyprzedzając SpaceX (Elon Musk, USA) w tej technologii i budząc większe nadzieje na jej komercyjne zastosowanie. Rakieta ZhuQue 2 Y-3 朱雀二号 z 中国酒泉卫星发射中心Centrum Startowego Rakiet w JiuQuan (północny – zachód Chin) wyniosła na orbitę trzy satelity (dwie 鸿鹄HongHu i 天仪– 33 TianYi TY-33). Rakieta ZhuQue 2 ma możliwość wyniesienia ładunku do 1,5 tony na 500-kilometrową orbitę synchroniczną. Po wprowadzeniu ulepszeń ma ona zwiększyć swoją zdolności wynoszenia ładunków do 4 ton. Rakieta ma długość 49,5 metra, średnicę 3,35 m i masę startową 220 ton, bez ładunku. Firma Blue Arrow planuje kolejne trzy starty, a rocznie ma ich być dwanaście do 2026 r. Jej celem jest konstrukcja i wystrzeliwanie komercyjne rakiet nośnych o wysokiej niezawodności, niskich kosztach i dużej ładowności. Pierwsza próbę z wystrzeleniem rakiety napędzanej metanem i ciekłym tlenem przeprowadzono w grudniu 2022 roku, ale nie powiodła się. W lipcu 2023 ponowiono próbę (bez ładunku) tym razem z powodzeniem.
Na podstawie: https://export.shobserver.com/baijiahao/html/631536.html
Czy 香港XiangGang się wyludni? Prawie 38% mieszkańców 香港XiangGang/HongKongu planuje
emigrację za granicę lub przeprowadzkę do Chin kontynentalnych. Tak wynika z ankiety przeprowadzonej pod koniec ubiegłego orku przez 香港中文大学Chiński Uniwersytet XiangGang/Hongkong. Najczęstszymi powodami, które mieszkańcy podali jako przyczyny chęci wyjazdu były wysokie koszty życia, prawa człowieka i wolność słowa, niestabilny i niejednolity system polityczny, zły stan środowiska, zatłoczenie miasta lub tracą nadzieję na przyszłość w tej metropolii. Choć w sumie tych zadeklarowanych emigracją w 2023 jest mniej niż w 2021 (42 procent). Najpopularniejszymi miejscami docelowymi wśród respondentów były Wielka Brytania a następnie Kanada, Australia i 台湾TaiWan. Około jednej piątej respondentów stwierdziło, że przeprowadziłoby się na kontynent, jeśli okoliczności na to pozwoliłyby, co stanowi wzrost o 9 punktów procentowych w porównaniu z ubiegłym rokiem. Mieszkańcy zostali także poproszeni o ocenę możliwości życia w XiangGang w skali od zera do 100, gdzie im większa cyfra tym oznacza lepsze warunki. Średnia wyniosła 56,5, taka sama jak w 2022. Ci co chcą przenieść się na kontynent uzasadniają to tamtejszymi niskimi kosztami życia, większymi opcjami mieszkaniowymi, możliwościami zatrudnienia oraz lepszymi usługami dla osób starszych. Analitycy podkreślają, że trend przenosin mieszkańców XiangGang na kontynent będzie się utrzymywać z powodu wzrostu dostępności i polepszania się tam warunków życia.
Czy wobec tego miasto się wyludni? Nie, bo zawsze mogą ich zastąpić mieszkańcy z Chin kontynentalnych.
Populacja tego miasta na koniec 2022 r. wynosiła 7,333 mln
Na podstawie: https://user.guancha.cn/main/content?id=1147455
https://zhuanlan.zhihu.com/p/673654824
Sztuczna inteligencja dokonuje cudów. Coraz więcej firm oferuje usługi wskrzeszania zmarłych
wykorzystując sztuczną inteligencję i cieszą się coraz większą popularnością wśród żałobników. Dzięki technologii sztucznej inteligencji i chat GPT tworzone są realistyczne awatary zmarłych osób, najbliższych. Możemy je zobaczyć, usłyszę, mówią do nas swoim głosem. Tworzone są repliki zmarłych, które nawet zachowują się tak jak za życia. Na przykład南京硅基智能公司Nanjing Silicon Intelligence Company, firmy specjalizujące się w takich usługach, twierdzi, że wystarczy im zaledwie 30 sekundowy materiał audiowizualny zmarłego, aby „stworzyć” cyfrowego człowieka. Koszt to od 10 000 do 20 000 RMB (ok.5 556 do 11 112 PLN) i wciągu 20 dni jest gotowy awatar. Sektor tego typu usług zaczyna przezywać tutaj rozkwit. A zadania ekspertów są podzielone co do wpływu na osoby żyjące. Z jednej strony takie chat duchy boty mogą nieść pocieszenie dla osób zdruzgotanych utratą bliskich. Z drugiej jak te boty mają się do swoich pierwowzorów czy nie następować będzie nadużywanie, a zmarłego nie można zapytać o zgodę na wykorzystywanie do tego jego wizerunku czy głosu. Wiele firm z tej branży pracuje nad poszerzeniem możliwości takiego „odtworzonego” człowieka nie tylko co do głosu, wizerunku, ale także i rozmowy z nim. Zależy to od tego, ile materiałów audiowizualnych czy filmików dostarczą rodziny o zmarłym. Firmy stworzą całą bazę danych pozwalającą na interaktywność z tymi co już tutaj nie ma. Jak twierdzą eksperci, wszystko jest możliwe bowiem, jeśli chodzi o technologię sztucznej inteligencji to Chiny są również w czołówce światowej. Naukowcy i filozofowie twierdzą, że potrzeba także więcej badań, aby zrozumieć psychologiczne oraz etyczne implikacje tworzenia wersji AI zmarłych.
Powstaje więc szersze pytanie, czy jest życie po śmierci? Tak. Przynajmniej wirtualne.
Krajowy Fundusz Inwestycyjny Przemysłu Układów Scalonych (国家集成电路产业投资基金) przyspiesza
swoje miliardowe inwestycje w wspieranie różne elementy całego łańcucha produkcji półprzewodników, w tym projektowanie, sprzęt, maszyny, komponenty i surowce oraz poszukujących przełomowych technologii w tym zakresie. W ramach tych działań otworzył on druga fazę finasowania (Big Fund II大基金二). Zainwestował właśnie np. 7,118 mld RMB (4,020 mld zł/PLN) w ShangHai HuaLi Microelectronics Corp. (上海华利微电子有限公司), a także 1,511 mld RMB (ok.850 mln zł/PLN) w Hangzhou Silan Microelectronics Co. (杭州思兰微电子有限公司) – produkcja i projektowanie układów scalonych, diody elektroluminescencyjne. Do tej pory Krajowy Fundusz zainwestował ponad 61 mld RMB (ok.34,3 mld PLN) w 40 firm zajmujących się produkcja chipów/układów scalonych. Nie zamierza się jednak ograniczać do tej dziedziny i w najbliższym czasie zwiększy finasowanie w sektorach nowych technologii, sztucznej inteligencji (AI), 5 i 6 G czy smart automatyzacja. Tam tez popłyną miliony, jeśli nie znów miliardy.
Inwestycje państwowych funduszy w te dziedziny znacznie wzrosły, kiedy Stany Zjednoczone rozpoczęły restrykcje w stosunku do Chin, celem odcięcia ich od zaawansowanych technologii, sztucznej inteligencji oraz układów scalonych. Zakazy eksportu jakie wprowadziło USA, Japonia czy Holandia, zmusiły tutejsze firmy półprzewodnikowe i nowych technologii do zmniejszenia zależności od tego rodzaju importu. Ostatnie wydarzenia (jak np. chipy 7nm w nowym smartfonie HuaWei华为) potwierdzają, że następuje to dość szybko, ku zaskoczeniu Stanów Zjednoczonych. Budowanie własnych, krajowych łańcuchów dostaw układów scalonych i ich produkcji są częścią programu zainicjowanego w 2015 przez Prezydenta Xi Jin Ping „Made in China 2025”, którego celem jest osiągnięcie 70% samowystarczalności w zakresie półprzewodników do 2025 r. Wszystko jest na dobrej drodze do osiągniecia tego celu.
Raport badawczy中国低值可回收物回收利用现状研究报告 „China’s low value recyclables recycling
status quo research” opracowany przez 国家发展和改革委员会经济体制与管理研究所Instytut Systemu Gospodarczego i Zarządzania, Państwowej Komisji Rozwoju i Reform stwierdza, że w 2021 r. w kraju wygenerowano łącznie 50,21 mln ton odpadów opakowań z tworzyw sztucznych, 22,75 mln ton szklanych, 21,24 mln ton tekstylnych, 1,32 mln ton folii rolniczej, 640 000 ton opakowań na bazie papieru do napojów, 125 600 ton po nawozach i 117 000 ton po pestycydach. Jedynie w przypadku folii rolniczej wskaźnik recyklingu wynosi 60,6%. W pozostałych przypadkach między 58,6% a 19,5%. Średni wskaźnik recyklingu dla surowców wtórnych niskiej jakości wynosił 26,6%.
W grudniu 2023 sprzedano 3,45 mln szt. telewizorów. Jest to spadek o -3,4% miesiąc do miesiąca a
22,3 r/r. Nie lepiej sytuacja przestawia się w całym ubiegłym roku. Łącznie sprzedano 38,12 mln sztuk, co znów oznacza spadek o -5,1% rok do roku. Analitycy oczekują, że w bieżącym roku rynek się poprawi, popyt wzrośnie, jeśli producenci telewizorów obniżą ich ceny.
Na podstawie/Źródło: http://www.ce.cn/xwzx/gnsz/gdxw/202401/09/t20240109_38858546.shtml
W pierwszych trzech kwartałach 2023 r. łączne zapasy 20 spółek alkoholowych notowanych na
giełdzie osiągnęły 136,354 mld RMB (ok.75, 448 mld PLN). Pięciu największych producentów alkoholu (贵州茅台GuiZhou MaoTai, 五粮液WuLiangYe, 洋河YangHe, 山西汾酒ShanXi FenJiu, 泸州老窖LuZhou LaoJiao) ma ponad 10 mld RMB (ok.5,54 mld PLN) zapasów. W 2023 zapasy alkoholu stały się “wielkim kamieniem” dla całej branży i istnieją jednak pierwsze oznaki odwrócenia cen. Problemem branży jest nadwyżka mocy produkcyjnych. Przedsiębiorstwa branży alkoholowej w ramach zaradzenia sytuacji przyspieszyło ekspansję zagraniczną, próbując rozszerzenia swoich rynków o za granice. Na ten przykład LuZhou LaoJiao rozpoczęła sprzedaż w 70 krajach, a YangHe w 52. Jednak internacjonalizacja chińskich alkoholi jest wciąż w powijakach. Według danych 中国海关总署Generalnej Administracji Celnej Chin za trzy kwartały 2023 ich eksport wzrósł o 23,86% r/r. Mimo to eksport chińskiego alkoholu stanowi mniej niż jeden procent całej produkcji, a udział w rynkach międzynarodowych jest niezauważalny.
Na podstawie/Źródło: http://www.ce.cn/cysc/sp/info/202401/09/t20240109_38858333.shtml